این وبلاگ هر روز با مطالب خواندنی آپدیت می شود -

بیایید سوم شهریور را بخاطر ایستادگی و شهادت سه سرباز سرافراز ایرانی ، در مقابل قوای تا بن دندان مسلح روس در سوم شهریور 1320 "روز جلفا " نام گذاری نماییم

۱۳۸۹ آبان ۸, شنبه

«اوشتبین بهشت آئین»

چند روز پیش مطلبی تاریخی درباره اشتبین مطالعه می کردم. در آن متن تاریخی که توسط میر هاشم محدث تصحیح و باز خوانی شده بود به یک جمله جالب و مسجع برخوردم:
«اشتبین قصبه‏ای است بهشت آئین از مضافات ولایت قراجه داغ، هوایش حار و آبش خوشگوار و سازگار. قرای معموره در او است و مطلق میوه‏جات آن به غایت نیکو است سیما انار و انجیر و انگورش که فراوان و بی‏قصور است و مردمش در غریب نوازی و مهمانداری و عموماً سفید چهره و از متاع حسن با بهره‏اند. تماماً ترک زبان و شیرین بیان و سخی و غیور و از غذر و بددلی به دور. در میان دره‏ای واقع است مگر جنوبش فی الجمله واسع. اهالی ان زمین در تناسب پیکر و صباحت منظر ممتاز ... . قاطبه شیعه مذهب و خوش مشرب‏اند».
تمامی این مطالب تاریخی ارزشمند است. اما ما تنها با جمله نخست آن و یا بهتر بگویم با عبارت «اوشتبین بهشت آئین» کار داریم.
همه می‏دانند که اشتبین از نظر طبیعی و تاریخی روستای ممتازی است. روستاهای پلکانی زیادی مانند اشتبین وجود دارند که در حصار درختان و باغات و جنگل‏ها واقع شده‏اند اما کمتر روستای پلکانی پیدا می‏شود که مانند اشتبین دارای تاریخ و هویت مکتوب باشد. این هویت را هم می‏توان از کتیبه‏های سنگی سردر خانه‏های اشتبین و هم از توصیفات ان در منابع مکتوب یافت. بی‏شک بخشی از این هویت نیز در لابه لای اسناد خانوادگی اشتبینیان نهفته است.
معرفی روستای توریستی اشتبین با پا فشاری بر این هویت تاریخی موفقتر خواهد بود.
باز به مطلب قبلی خود بر می‏گردیم: «اوشتبین بهشت آئین»
این همه یک لقب و عنوان تاریخی برای این روستای تاریخی. بیایید که لقب را عمومی کنیم، تبلیغ نماییم و این روستای توریستی را با تمامی هستی تاریخی‏اش بر همگان معرفی کنیم.
شاید برای مسئولان شهرستان جلفا خرج زیادی نداشته باشد تا در ورودی روستا، تابلویی نصب کنند و بر روی آن بنویسند:
« به اوشتبین بهشت آئین خوش آمدید».

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر